Najsmutniejsze

są chyba groby dzieci. A na naszym cmentarzu jest taki wielki obszar, na którym krzyż przy krzyżu spoczywają najmłodsi. Poszliśmy tam odszukać te najbardziej zapuszczone, smutne, puste nagrobki. I zapalić znicze właśnie na nich. Nie było łatwo odnaleźć zupełnie zapomniane. Myślę, że i inni, podobnie do nas, położyli znicze na obcych sobie grobach, bo ogniki płonęły nawet tam, gdzie wśród plątaniny traw, pod zszarzałymi sztucznymi kwiatami, trudno było rozpoznać mogiły.
Dlaczego? Po co?
Gdyby lamenty rodziców tych wszystkich zmarłych dzieci złożyć w jeden krzyk, to by chyba niebo opadło, a ziemia pękła na pół.

Ewa
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kategoria. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na Najsmutniejsze

 1. Agnieszka (kronikarz) pisze:

  Pięknie to ujęłaś…
  Nie wyobrażam sobie niczego gorszego niż przeżyć własne dzieci…

 2. M. pisze:

  trudno coś tu dodać… pięknie to powiedziałaś, Ewuś, aż boli

 3. orka pisze:

  Czasem się zastanawiam jak to jest, że my – ludzie nie umieramy z bólu w sercu… .

 4. mortella pisze:

  wiesz.. zawsze się migałam od chodzenia z Mamą na te groby do mojego kuzyna.. jego grób był jeszcze nie zapomniany ale to obok.. rozpacz sama w sobie i.. zapomnienie..

 5. jbk pisze:

  to skąd w takim razie tyle tych opuszczonych?

 6. waryjatka pisze:

  Może się nie wypowiem na temat bólu, dzieci nie mam. A tamtą „proroczą notką” jak mam nadzieję się domyślasz urażać nikogo nie miałam zamiaru, ale tak jest urządzone życie, o czym chyba nie muszę tu mówić. Może to wszystko jest bez sensu, może inni mają rację węsząc w tym jakiś Plan. Tak czy inaczej nie można zapomnieć, nawet tych opuszczonych grobów (nie tylko dzieci), tymbardziej, jeśli są tuż obok.
  .
  W naszej rodzinie zmarło niemowlę, ma grób wśród innych dzieci. Często są to zachwaszczone mogiły o przegnitych i spróchniałych krzyżach. Możliwe, że już nie ma najbliższej rodziny, która mogłaby postawić znicz. Dlatego to robimy my i osoby „z sąsiednich grobów”. Chociaż raz w roku.

 7. thernity pisze:

  smutne:( bardzo…

 8. ikea pisze:

  ojj tak smutne są takie groby jak się widzi malutkie dzieci tam ( no nie bezpośrednio się widzi )

 9. ukryta pisze:

  i rodzeństwa…

 10. banan pisze:

  eeee tammm….TAKA KARMA 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *